Інформація про роботу відділу

 

З початку 2018 року робота відділу була націлена на виконання функціональних повноважень, спрямованих на розвиток споживчого ринку; забезпечення реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів; запобігання тіньовим процесам у підприємництві, соціально-економічний і правовий захист працюючих мешканців району.

Відповідно до Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” виконкомом Металургійної районної у місті ради у 2018 році здійснювалась системна і послідовна реалізація державної регуляторної політики. З прийняттям означеного закону  розпочато період системної розбудови діалогу влади та підприємців, у якому організована бізнес-спільнота ствердилась в якості рівноправної та відповідальної сторони регуляторного процесу, провідного учасника розвитку в районі та місті громадського суспільства.

Відкритість прийняття рішень дозволила організувати системний діалог влади між суб’єктами господарювання та органами місцевого самоврядування на засадах:

- постійної активності суб’єктів господарювання, спрямованої на ініціативний захист власних інтересів в процесі розробки та прийняття нормативно-правових актів;

- прояви у вмінні дійти спільної думки щодо оптимального балансу між вирішенням найближчих злободенних господарських питань та досягненням цілей організованої бізнес-спільноти;

         - здатності зробити всебічний розрахунок соціальних наслідків щодо регуляторних рішень, які перебувають на стадії розробки та прийняття;

         - забезпечення послідовного виконання чіткого порядку прийняття регуляторних актів, підкріплених процедурами громадського обговорення, відстеження результативності.

Законом України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” визначено головне завдання влади - це сприяння успішній реалізації запланованих дій з регуляторної діяльності.

Станом на 01.07.2018 року суб’єкти господарювання району залучались до обговорення проектів рішень та діючих рішень - регуляторних актів міськвиконкому та міської ради з метою визначення сталого досягнення цілей, задекларованих при їх прийнятті, а саме:

- проект регуляторного акта - рішення міської ради “Про затвердження Правил дотримання тиші в громадських місцях на території міста Кривого Рогу”;

- проект регуляторного акта - рішення міської ради “Про конкурсні засади розміщення тимчасових споруд та утримання об’єктів благоустрою в  м. Кривому  Розі”;

- громадське обговорення періодичного відстеження результативності дії регуляторного акта – рішення виконкому міської ради від 28.11.2007 №1995 “Про порядок розміщення зовнішньої реклами в місті”

- проект регуляторного акта - рішення міської ради “Про встановлення ставок єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва міста Кривого Рогу на 2019 рік”;

- проект  регуляторного акта - рішення міської ради “Про встановлення ставки туристичного  збору в  м. Кривому Розі на 2019 рік”;

- проект регуляторного акта - рішення  міської ради  “Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у            м. Кривому Розі на 2019 рік”;

- проект регуляторного акта - рішення виконкому Криворізької міської ради “Про встановлення тарифів (цін) на платні послуги, що надаються архівним відділом виконкому  Криворізької міської ради населенню, бюджетним установам та іншим споживачам”;

- проект регуляторного акта - рішення міської ради “Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році”;

- проект регуляторного акта - рішення виконкому міської ради “Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 23.05.2017 №253 “Про Порядок використання коштів міського бюджету для надання часткової компенсації відсоткових ставок за кредитами, що надаються на  реалізацію проектів суб’єктів малого й середнього підприємництва”;

- проект регуляторного акта-рішення  Криворізької міської ради  від 28.03.2018 № 2566 “Про затвердження порядку видачі дозволів на порушення об’єктів благоустрою, відмови їх видачі, переоформлення та анулювання таких дозволів”;

 - проекту регуляторного акта - рішення міської ради “Про внесення змін до Порядку залучення забудовників до пайової участі в створенні й розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури  м. Кривого Рогу” та аналізу його регуляторного впливу.

З метою подальшого забезпечення відкритості регуляторного процесу та співпраці членів територіальної громади міста з органами місцевого самоврядування і посилення розвитку ефективних її напрямів, підтримується в актуальному стані офіційна сторінка виконкому районної у місті ради (www.mtlrg-kr.gov.ua) в мережі Інтернет.

Для отримання пропозицій та зауважень від громадян, суб’єктів господарювання, їх об’єднань, наукових установ та консультативно-дорадчих органів під час обговорення проектів та здійснення заходів з відстеження діючих регуляторних актів діє електронна поштова скринька (dzr_vk@ukrpost.ua).

Виконкомом районної у місті ради забезпечується інформаційне наповнення власного офіційного веб - сайту щодо регуляторної діяльності виконкомів міської та районної у місті рад з підтриманням його в актуальному стані.

При проведенні обговорень та відстежень результативності дії того чи іншого регуляторного акту міськвиконкому або міської ради, розробнику надається інформація щодо надходження пропозицій та зауважень від суб’єктів господарювання та громадян.

Відповідальною особою за оперативне розміщення інформації про регуляторну діяльність виконкому ведеться облік відвідування сайту виконкому районної у місті ради, забезпечується оновлення його та інформування виконкому міської ради про відвідувачів. За І півріччя 2018 року сайтом виконкому скористались - 24763 відвідувача.

На виконання вимог рішення виконкому Криворізької міської ради від 11.12.2014 №373 “Про реалізацію та планування органами місцевого самоврядування регуляторної політики”, розпорядження міського голови від 17.08.2010 № 174-р “Про заходи щодо забезпечення ефективності у здійсненні державної регуляторної політики органами місцевого самоврядування” та з метою вивчення думки суб’єктів господарювання району про стан регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконкомом щоквартально проводиться анкетування з означених питань.

В поточному році анкетуванню підлягало 310 респондентів. Більшість підприємців (89%) відмітили, що знайомі з правами у здійсненні державної регуляторної політики. На думку  опитаних  (92%)  проведення реформ органами місцевого самоврядування у дозвільній системі та регуляторній політиці впливає на їх підприємницьку діяльність. Також, 94% респондентів задоволені отриманою інформацією стосовно здійснення органами місцевого самоврядування регуляторної політики в сфері господарської діяльності.

В обговоренні проектів регуляторних актів брали участь 28% суб’єктів господарювання  району, надавали свої пропозиції до проектів регуляторних актів - 14%. Аналіз одержаних даних свідчить, що більшість опитаних (89%) вважають суттєвим вплив громадськості на прийняття регуляторних актів.

Основними питаннями, які потребують регулювання, суб’єкти господарювання вважають зниження податків та тарифів на оренду земельних ділянок, теплопостачання, енергоносії, недобросовісна конкуренція серед суб’єктів господарювання міста.

Результати анкетування суб’єктів господарювання дозволяють зробити висновок, що в цілому рівень взаємовідносин влади з бізнесом за звітний період можна вважати конструктивним.

           Питання щодо проведення системної регуляторної діяльності знаходиться на постійному контролі у виконкомі районної у місті ради.

. На Центральному ринку Металургійного району ПСК “Центральний ринок” м. Кривого Рогу та на оптово-ринковому комплексі ТОВ “Еліт-Бізнес”  постійно залучаються сільгоспвиробники з наданням пріоритетних місць для торгівлі якісною продукцією.

. На порталі “Криворізький ресурсний центр” в ресурсі “Малий бізнес”  виконкомом районної у місті ради здійснюється оновлення та підтримка в актуальному стані інформації щодо об’єктів бізнесу району. Означена база даних постійно поповнюється та поновлюється.

На Центральному ринку Дзержинського району ПСК “Центральний ринок” м. Кривого Рогу та на оптово-ринковому комплексі ТОВ “Еліт-Бізнес”  проводяться ярмарки за участю сільгоспвиробників, товаровиробників міста, суб’єктів господарювання, що здійснюють оптову торгівлю. Всього у 2018 році проведено 22 ярмарки за участю фермерських господарств  та сільгоспвиробників – одноосібників Криворізького, Широківського, Петриківського, Апостолівського районів, Кіровоградської області, Херсонської області.

Виробництво продуктів харчування в районі здійснює 4 підприємства-товаровиробника:

  • ТОВ “Торговий дім “Хліб”;
  •  ПП “СІВ”;
  • ТОВ “Басгар”;
  • ТОВ “Фоззі-Фуд”.

За І півріччя 2018 року очікуване виробництво продуктів харчування складає  19,3 тони  на суму 529,05 тис. грн., в т.ч. хлібобулочні вироби – 16,8 тон на суму 420,0 тис. грн.,  кондитерські вироби – 2,5 тони на суму 109,5 тис. грн.

Товаровиробники району виготовляють продукцію з логотипом муніципального проекту “Марка якості “Криворіжжя”, яка виробляється з натуральної сировини без застосування штучних домішок. Така продукція користується попитом криворіжців, реалізується в об’єктах роздрібної торгівлі району та міста.

На виконання рішення виконкому Криворізької міської ради від 14.02.2018 №60 “Про проведення конкурсу-рейтингу серед суб’єктів господарювання міста у 2018 році та затвердження Порядку його проведення”  організовано участь у конкурсі 6-х суб’єктів господарювання району за різними номінаціями.

Районною робочою групою з питань детінізації відносин у сфері зайнятості населення під час обстежень об’єктів бізнесу проводиться роз’яснювальна робота з питань рівних прав і можливостей для жінок і чоловіків. Всього з початку 2018 року проведено 181 обстеження об’єктів бізнесу.

На виконання рішення виконкому Криворізької міської ради від 09.04.2014 № 116 “Про затвердження структури інвестиційного паспорта міста та порядку його функціонування на порталі “Криворізький ресурсний центр” виконкомом районної у місті ради здійснюється оновлення та підтримка в актуальному стані інформації щодо об’єктів бізнесу району. Означена база даних постійно поповнюється та поновлюється.

У виконкомі Металургійної районної у місті ради керуючись Законами України “Про захист прав споживачів”, “Про місцеве самоврядування в Україні”, рішенням Криворізької міської ради від 31.03.2016 №381 “Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів”, рішення виконкому Металургійної районної у місті ради від 17.05.2017 № 149 “Про роботу щодо захисту прав споживачів” проводиться певна робота щодо виконання вимог чинного законодавства з питань захисту прав споживачів.

При зверненні громадян до виконкому районної у місті ради відділом надається допомога в складанні листів до суб’єктів господарювання та роз’яснюються їх права згідно з вимогами чинного законодавства. Всі скарги розглянуто у встановлені терміни. З метою своєчасного виявлення причин, що призводять до порушення прав та інтересів громадян, здійснюється аналіз звернень споживачів.

Спеціалістом з питань захисту прав споживачів відділу розвитку підприємництва виконкому Металургійної районної у місті ради станом 01.07.2018 року розглянуто 100 звернень громадян, з них 93 усних та                         7 письмових. Таку кількість звернень можна пов'язати із цілеспрямованою роботою з інформаційного забезпечення відкритості та прозорості у сфері захисту прав споживачів. Усі звернення громадян, а також критичні зауваження, які в них містяться, систематично узагальнюються та аналізуються з метою своєчасного виявлення причин, що призводять до порушення прав та інтересів громадян.

У звітному періоді споживачі звертались з таких питань:

  • 60 щодо неналежної якості товару;
  • 40 щодо надання неякісних послуг;

За результатами розгляду звернень суб’єктами господарювання повернуто коштів на суму  11,1 тис.грн, здійснено обмін товарів на суму     39,1 тис.грн.,  відремонтовано товарів та усунено недоліків у послугах на суму 8,5 тис.грн.

Станом на 01.07.2018 відділом розвитку підприємництва виконкому районної у місті ради проводились обстеження  об’єктів бізнесу з питань захисту прав споживачів. Всього обстежено 250 об’єктів, в т.ч.: 129 об’єктів  роздрібної торгівлі, 28 об’єктів ресторанного господарства, 21 об’єкт побуту, 70 об’єктів ринків району та 2 інші об’єкти. Для оперативного розгляду звернень громадян відділом розвитку підприємництва направляються листи до суб’єктів господарювання (продавців товарів, надавачів послуг).

У разі встановлення в об’єктах бізнесу порушень  прав споживачів на отримання необхідної, доступної, достовірної інформації про товари, роботи та послуги, суб’єктам господарювання надаються роз’яснення щодо дотримання означених вимог чинного законодавства. На особистих прийомах спеціаліста відділу розвитку підприємництва виконкому Металургійної районної у місті ради споживачам також надаються консультації та роз’яснення відповідно до положень Закону України “Про захист прав споживачів”. Крім того, суб’єктам господарювання надаються консультативно-методичні роз’яснення відповідно до діючих нормативних документів.

Відділом розвитку підприємництва виконкому районної у місті ради вживаються заходи щодо посилення захисту прав споживачів:

- 23.01.2018, 09.02.2018, 14.03.2018, 06.04.2018, 14.05.2018 та          08.06.2018 організовано День “прямого телефону” з питань захисту прав споживачів;

- 17.01.2018 проведено рейд спільно з представником управління розвитку підприємництва та дільничним офіцером поліції на Центральному ринку Дзержинського району з питань дотримання законодавства легалізації найманих працівників та захисту прав споживачів  за адресою: вул. Соборності, 29а  за участю ТРК “Рудана”;

- 16.02.2018 проведено інформаційну зустріч з трудовим колективом Криворізького технічного коледжу Національної металургійної академії України з питань дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів;

-  27.02.2018 надано інформацію для публікації в газеті “Баба-Дєда. З любов’ю до старшого покоління” щодо покупки якісного насіння чи садивного матеріалу;

- 28.03.2018  надано інформацію для публікації в газеті “Баба-Дєда. З любов’ю до старшого покоління” щодо придбання  побутових електромасажерів;

- 03.05.2018  приймали участь у рейді спільно з представниками відділу захисту прав споживачів апарату міської ради і виконкому та за участю     ТРК “Рудана” з питань дотримання законодавства захисту прав споживачів за адресою: вул. Соборності 29б, магазин “М’ясний м’ясокомбінат”;

- 04.05.2018 спільно з представниками відділу захисту прав споживачів апарату міської ради і виконкому організовано інформаційну зустріч з трудовим колективом ДП “Криворізький державний цирк” з питань дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів за адресою: вул. Віталія Матусевича,10.

Відділом забезпечена організація виїзних прийомів громадян та суб’єктів господарювання щодо захисту прав споживачів на ринках району.

В поточному році виконкомом районної у місті ради проводилась організаційна робота із суб’єктами господарювання району з питання підтримки соціальних ініціатив підприємців  та громадських організацій, векторування соціального підприємництва як альтернативного ресурсу  для вирішення  нагальних питань життєдіяльності громади.

Виконком Металургійної районної у місті ради бере участь у реалізації муніципального проекту “Найкраще – дітям” та соціального проекту “Зігріємо турботою ветерана”.

Для інформування сімей, в яких виховуються діти з інвалідністю, про участь у муніципальному проекті нових суб’єктів господарювання спеціалістами управління праці та соціального захисту населення постійно на особистому прийомі та в телефонному режимі надаються відповідні роз’яснення.

Також, інформація з питання отримання соціальної картки та про суб’єктів господарювання-учасників проекту розміщена на стенді в управлінні та на сайті виконкому районної у місті ради.

З початку дії проекту 351 сім’я району, в яких виховуються діти з інвалідністю, отримали картки “Найкраще – дітям”.

На підставі отриманих від батьків (представників) дітей з інвалідністю документів до управління праці та соціального захисту населення виконкому міськради подаються списки на оформлення соціальної дисконтної картки “Найкраще – дітям”. У поточному році зазначені картки оформлені  та видані3 сім’ям району, в яких виховуються діти з інвалідністю.

З метою реалізації проекту “Зігріємо турботою ветерана” двічі на рік інвентаризуються списки інвалідів війни, які мають право на пільгове торговельне обслуговування, зокрема на отримання хліба за соціальною ціною. Оновлені списки, за погодженням з районною радою ветеранів, надаються до управління праці та соціального захисту населення виконкому міськради, відділу підприємництва виконкому райради, об’єктів торгівлі, які здійснюють пільгове обслуговування зазначеної категорії громадян.

Виконкомом районної у місті ради проведено організаційну роботу із суб’єктами господарювання району з питання підтримки соціально вразливих верств населення. За результатами вжитих заходів суб’єкти господарювання району надавали благодійну допомогу ветеранам Великої Вітчизняної війни, інвалідам, дітям сиротам, переселенцям зі східних областей, військовослужбовцям в зоні проведення АТО.

З нагоди відзначення  73-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 4-го травня поточного року був організований святковій обід для 15 ветеранів війни  за рахунок коштів закладу.

Для підвищення соціального підприємництва та впровадження нових муніципальних проектів у виконкомі районної у місті ради надається інформаційно - роз’яснювальна  допомога суб’єктам підприємницької діяльності відповідно до чинного законодавства.

Виконкомом районної у місті ради постійно проводиться робота із суб’єктами господарювання щодо їх залучення до участі у муніципальних проектах “Найкраще – дітям”, “Криворізька гостинність”, “Кривий Ріг – місто дитячих розваг”, “Підприємницький воркшоп”, “Марка якості “Криворіжжя”, “Зігріємо турботою ветерана”.

В районі питання щодо легалізації трудових відносин з найманими працівниками та детінізації заробітної плати знаходиться на постійному контролі.

Районною робочою групою з питань детінізації відносин у сфері зайнятості населення у відповідності до затвердженого графіку здійснюються відстеження в об’єктах бізнесу району щодо дотримання суб’єктами  господарювання вимог законодавства про працю.

Всього з початку року обстежено 218 об’єкт малого бізнесу, порушення виявлені у 31 приватних підприємців. Завдяки вжитим заходам  суб’єктами господарювання легалізовано 55 найманих працівників.

За 6 місяців 2018 року проведено 6 засідань робочої групи, на які було запрошено  30 фізичних осіб – підприємців. На засіданнях робочої групи було прийнято рішення щодо посилення інформаційно - роз’яснювальної роботи серед мешканців району про наслідки нелегальної праці. Приватним підприємцям були роз’яснені зміни, які відбулися в діючому трудовому законодавстві щодо необхідності укладення трудових договорів між роботодавцями і найманими працівниками та вказано на процедуру подання звітності до податкової інспекції.

Крім того, з метою попередження негативних тенденцій, що можуть призвести до соціальної напруги у сфері трудових відносин, в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому працює “телефон довіри”. Номер “телефону довіри” висвітлюється на сайті виконкому районної у місті ради та під час виступів на радіо “Криворіжжя”.

         Всього з початку року зареєстровано 3 звернення на “телефон довіри”. Заявникам надано роз’яснення нормативно-законодавчих документів.