Забезпечення інвалідів технічними засобами реабілітації

   Забезпечення інвалідів технічними засобами реабілітації

У листопаді 2011 року Верховною Радою України ухвалені зміни до ст.26 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні», які передбачають запровадження нового механізму забезпечення ТЗР.
         Відповідно до прийнятих змін, інвалід сам має право обирати підприємство для отримання протезно-ортопедичних послуг, на якому за результатами індивідуального обстеження буде оформлене індивідуальне замовлення, визначено тип технічного засобу реабілітації, що відповідають вимогам цього інваліда. Порядок забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення, перелік таких засобів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 № 321 (Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ 
№ 1085 від 28.11.2012 
№ 306 від 06.08.2014 
№ 374 від 11.08.2014

№ 1057 від 16.12.2015 (далі – Порядок).

Цей порядок визначає механізм :

безоплатного забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації (далі – ТЗР);

- безготівкового перерахування коштів підприємствам, що виконали індивідуальні заявки інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення на виготовлення технічних та інших засобів реабілітації, надання послуг з їх ремонту.

Категорії осіб, які мають право на забезпечення ТЗР:

 - інваліди та діти-інваліди забезпечуються усіма видами технічних та інших засобів реабілітації. Також зазначеними засобами (крім засобів для пересування) забезпечуються діти віком до 18 років з  вадами слуху, зору, опорно-рухового апарату;

  - ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ і ветерани державної пожежної охорони забезпечуються протезами верхніх та нижніх кінцівок, спеціальними засобами для самообслуговування та догляду, які є обов'язковими для застосування у разі забезпечення такими протезами;

  - особи похилого віку забезпечуються протезами верхніх та нижніх кінцівок і спеціальними засобами для самообслуговування та догляду, які є обов'язковими для застосування у разі забезпечення такими протезами.

  - жінки після мастектомії, секторальної резекції молочної залози, квадрантектомії та з вродженими вадами молочних залоз забезпечуються протезами молочних залоз, ліфами для їх кріплення, ортезами на верхні кінцівки, зокрема компресійними рукавами;

   - постраждалі внаслідок антитерористичної операції -незалежно від встановлення їм інвалідності на підставі рішень військово-лікарських комісій чи висновків лікарсько-консультативних комісій лікувально-профілактичних закладів.
    
 Для взяття на облік інваліду необхідно надати до управління праці та соціального захисту населення такі документи:

1.Заява про забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації;
2. Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
3. Паспорт або свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років);
4. Довідка про реєстрацію місця проживання;
5. Висновок МСЕК про встановлення інвалідності (для дітей-інвалідів – висновок ЛКК);
6.Індивідуальна програма реабілітації (для інваліда та дитини-інваліда);
7.Висновок ЛКК для забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації (для інших осіб);
8. Постраждалих внаслідок антитерористичної операції, яким не встановлено інвалідність, - військово-лікарські комісії (далі - ВЛК) з оформленням відповідного рішення чи ЛКК з оформленням відповідного висновку.
9.Копія пенсійного посвідчення або посвідчення отримувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії;
10. Копія посвідчення, яке підтверджує статус особи, що має право на пільги відповідно до законодавства.

   Копії подаються з відповідними оригіналами.

       Якщо звертається законний представник інваліда чи іншої особи, разом з документами інваліда він має надати особистий паспорт та документ, що засвідчує його повноваження, як законного представника.

 Діти –інваліди, які досягли шестирічного віку –забезпечуються кріслами колісними з електричним приводом (довідка ЛКК з оформленням відповідного висновку).

   Де можна замовити та отримати ТЗР

   Інваліди,постраждалі антитерористичної операції, дітина-інваліди та діти віком до 18 років або їх законний представник після одержання направлення в органах праці та соціального захисту населення замовляє ТЗР:

- на підприємстві;
- в сервісному центрі;
- в місцевому органі праці та соціального захисту населення.

    ТЗР видають місцеві органи праці та соціального захисту населення або, за бажанням інваліда, їх можна отримати безпосередньо на підприємстві чи в сервісному центрі. 

 Заміна та повернення ТЗР

  Заміна пошкоджених ТЗР проводиться в разі неможливості (недоцільності) проведення ремонту виробу.

  Після підтвердження неможливості (недоцільності) проведення ремонту пошкодженого виробу, інвалід забезпечується, за наявності, новим відповідним засобом або його аналогом.

  У разі отримання інвалідом,  дитиною-інвалідом, іншою особою або їх законними представниками неякісного ТЗР спеціаліст місцевого органу праці та соціального захисту населення чи сервісного центру складає акт про непридатність до експлуатації або неналежну якість відповідного засобу. Такий засіб повертається підприємству, яке здійснило його поставку, а інваліду, дитині-інваліду, іншій особі видається інший засіб за рахунок підприємства.

   Засіб реабілітації, термін експлуатації якого ще не закінчився, повертається управлінню праці та соціального захисту населення у разі:

- смерті інваліда;
- якщо став не потрібний. 

 Основні види ТЗР:

-  протезно-ортопедичні вироби, в тому числі ортопедичне взуття (системи ортезів на хребет, системи ортезів на верхні та нижні кінцівки, системи протезів верхніх та нижніх кінцівок, протези молочної залози, ортопедичне взуття);
-  спеціальні засоби для самообслуговування та догляду (наколінники, налокітники, рукавиці, подушки протипролежневі, крісла-стільці туалетні, сидіння на унітаз, сидіння для ванни та душу, підставки для ванни);
-  засоби для пересування (крісла колісні кімнатні та дорожні, крісла колісні з електричним приводом);
-  допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому (палиці, милиці, ходунки);
-  меблі та оснащення (столи, столи-парти, стійки-парти, стінки шведські дитячі, поручні, матраци протипролежневі, ліжка);
-  спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією (магнітофони, диктофони, годинники, мобільні телефони для письмового спілкування).

   Інваліди, постраждалі внаслідок антитерористичної операції та діти-інваліди забезпечуються одним виробом на вибір таких видів:

-         допоміжні засоби для особистої гігєни; 
-         засоби для ходіння, керованими однією рукою, та засоби для ходіння, керованими обома руками; 
-         меблі;

-         оснащенням.

 Інваліди, постраждалі внаслідок антитерористичної операції, діти-інваліди можуть бути забезпечені базовими моделями технічних засобів реабілітації (крім засобів для пересування) на мінімальний строк, передбачений переліком або моделями, що мають підвищену надійність чи розширені функції, на максимальний строк, передбачений переліком.

ДО УВАГИ ІНВАЛІДІВ ПО СЛУХУ ТА ЗОРУ

Інваліди по слуху та діти-інваліди по слуху забезпечуються мобільними телефонами на підставі висновку МСЕК або ЛКК про інвалідність по слуху.

Інваліди по слуху та діти-інваліди по слуху віком від 7 років забезпечуються мобільними телефонами для письмового спілкування. Для інвалідів по слуху старше 60 років мобільні телефони повинні бути обладнані викликом “SOS”.

Інваліди І-ІІ групи по зору та діти-інваліди по зору віком до 14 років забезпечуються годинниками (електронними – діти віком від 6 років), аудіоплеєрами. 

Інваліди I групи по зору та діти-інваліди по зору віком від 6 років забезпечуються палицями тактильними.

Підставою для забезпечення інвалідів по зору та дітей-інвалідів по зору засобами реабілітації, зазначеними у цьому пункті, є висновок відповідно МСЕК або ЛКК, що підтверджує інвалідність по зору.

 Диктофонами забезпечуються інваліди 1 та 2 групи по зору з числа студентів та слухачів вищих навчальних закладів 1-4 рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів, юристів, журналістів, педагогів та інших спеціалістів, керівників та їх заступників відповідно до висновку  МСЕК про інвалідність по зору.

Позачергово забезпечуються магнітофонами інваліди І-ІІ групи по зору, які постійними відвідувачами бібліотеки.

 
 ТЕРМІНИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТЕХНІЧНИХ ЗАСОБІВ РЕАБІЛІТАЦІЇ

 - інвалідних візків - 2 роки або 4 роки
- ходунків - рамок - 4 роки або 6 років
- палиць - 2 роки або 5 років
- милиць - 3 роки або 5 років

  Після закінчення терміну експлуатації засобу реабілітації громадянину необхідно звернутися до управління для одержання нового засобу реабілітації.

ДО УВАГИ ІНВАЛІДІВ !

 З 01.10.2014 у місті діє послуга « С О Ц І А Л Ь Н Е  Т А К С І », відповідно до рішення Криворізької міської ради від 15.01.2014 № 17 «Про затвердження Порядку надання послуг «соціального таксі» окремим категоріям мешканців міста Кривого Рогу».

 Зазначена послуга поширюється на інвалідів, які пересуваються за допомогою інвалідних колясок або хворим на злоякісні новоутворення з обмеженою здатністю до самостійного пересування, у виняткових випадках (2 раза на рік) -малорухомим громадянам (хворим на злоякісні новоутворення або особи похилого віку без установленої групи інвалідності з обмеженою здатністю до самостійного пересування)., та перебувають на обліку в районних управліннях праці та соціального захисту населення і не мають власного автотранспорту.

 Перевезення зазначеної категорії громадян здійснюється коштом міського бюджету з метою вирішення їх соціальних проблем.

 Послуги з перевезення надаються комунальною установою «Будинок милосердя «Затишок» щоденно з 8.30 до 17.00, крім суботи, неділі та святкових днів.

 Надання послуги здійснюється за телефонним зверненням громадянина або його законного представника до комунальної установи «Будинок милосердя «Затишок» за 2 доби до надання послуги на кожну поїздку окремо (тел. 38-32-12).

        Одній особі послуги  «соціального таксі» надаються не більше 4 раз на місяць.

          За необхідності інваліда може супроводжувати одна особа.

 Управління праці та соціального захисту населення виконкомів районних у місті рад надають до комунальної установи списки інвалідів, які перебувають на обліку, не мають власного автотранспорту та нездатні до самостійного пересування.

 На кожного отримувача послуги комунальна установа формує справу, до якої долучаються: згода громадянина на обробку персональних даних, ксерокопії паспорта та довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності, акт наданих послуг.

 Безоплатно надаються послуги з перевезення до:

 -         лікувально-профілактичних закладів;

-         банківський установ, поштових відділень або нотаріальних контор;

-         управлінь соціального захисту населення;

-         протезно-ортопедичної майстерні;

-         житлово-комунальних організацій;

-         вокзалів;

-         соціально-культурних закладів;

-         відділень управління Пенсійного фонду України;

-         судових інстанцій, міграційної служби;

-         місць богослужіння (релігійних зібрань);

-         реабілітаційних та спортивно-оздоровчих закладів;

-         кладовищ.

 
            Відповідно до рішення Криворізької міської ради від 12.08.2015 № 317 «Про внесення змін до Порядку надання послуг «соціального таксі» окремим категоріям мешканців міста Кривого Рогу», послугами соціального таксі можуть користуватися також:

-          діти-інваліди, які пересуваються за допомогою інвалідних колясок, перебувають на обліку в районних управліннях праці та соціального захисту населення і батьки яких не мають власного автотранспорту;

 -          у виняткових випадках – малорухомі громадяни похилого віку без установленої групи інвалідності з обмеженою здатністю до самостійного пересування.