Забезпечення інвалідів технічними засобами реабілітації

   Забезпечення інвалідів технічними засобами реабілітації

Забезпечення осіб з інвалідністю технічними засобами реабілітації

У листопаді 2011 року Верховною Радою України ухвалені зміни до ст.26 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», які передбачають запровадження нового механізму забезпечення ТЗР.
         Відповідно до прийнятих змін, особа з  інвалідністю сама має право обирати підприємство для отримання протезно-ортопедичних послуг, на якому за результатами індивідуального обстеження буде оформлене індивідуальне замовлення, визначено тип технічного засобу реабілітації, що відповідають вимогам особи з інвалідністю. Порядок забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення, перелік таких засобів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 № 321 (Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ 
№ 1085 від 28.11.2012 
№ 306 від 06.08.2014 
№ 374 від 11.08.2014

№ 1057 від 16.12.2015

№238 від14.03.2018 (далі – Порядок).

Цей порядок визначає механізм :

безоплатного забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації (далі – ТЗР);

- виплати особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та іншим окремим категоріям населення грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні та інші засоби реабілітації (далі-компенсація);

- безготівкового перерахування коштів підприємствам, що виконали індивідуальні заявки осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення на виготовлення технічних та інших засобів реабілітації, надання послуг з їх ремонту.

Категорії осіб, які мають право на забезпечення ТЗР:

 - особи з інвалідністю та діти з інвалідністю забезпечуються усіма видами технічних та інших засобів реабілітації. Також зазначеними засобами (крім засобів для пересування) забезпечуються діти віком до 18 років з  вадами слуху, зору, опорно-рухового апарату;

- особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю виплачується компенсація за допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому, спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією в порядку черговості відповідно до індивідуальної програми, якщо інше не передбачено цим Порядком.

 

  - ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ і ветерани державної пожежної охорони забезпечуються протезно-ортопедичними виробами;

  - особи похилого віку забезпечуються протезами верхніх та нижніх кінцівок і спеціальними засобами для самообслуговування та догляду, які є обов'язковими для застосування у разі забезпечення такими протезами.

  - жінки після мастектомії, секторальної резекції молочної залози, квадрантектомії та із порушеннями розвитку молочниз залоз забезпечуються протезами молочних залоз, післяопераційними протезами, ліфами для їх кріплення, спеціальними ліфами для кріплення протезів молочної залози для занять фізичною культурою і плаванням (купальником), ортезами на верхні кінцівки, зокрема компресійними рукавами при лімфодемі;

   - постраждалі внаслідок антитерористичної операції -незалежно від встановлення їм інвалідності на підставі рішень військово-лікарських комісій чи висновків лікарсько-консультативних комісій лікувально-профілактичних закладів.
    
 Для взяття на облік особа з інвалідністю або дитина з інвалідністю, інша особа або їх законні представники подають до управління праці та соціального захисту населення такі документи:

1.Заява про забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації;
2. Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
3. Паспорт або свідоцтво про народження (для осіб віком до 14 років);
4. Довідка про реєстрацію місця проживання;
5. Висновок МСЕК про встановлення інвалідності (для дітей з інвалідністю – висновок ЛКК);
6.Індивідуальна програма реабілітації (для особи з інвалідністю та дитини з інвалідністю);
7.Висновок ЛКК для забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації (для інших осіб);
8. Постраждалих внаслідок антитерористичної операції, яким не встановлено інвалідність, - військово-лікарські комісії (далі - ВЛК) з оформленням відповідного рішення чи ЛКК з оформленням відповідного висновку.
9.Копія пенсійного посвідчення або посвідчення отримувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії;
10. Копія посвідчення, яке підтверджує статус особи, що має право на пільги відповідно до законодавства.

   Копії подаються з відповідними оригіналами.

       Якщо звертається законний представник особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи разом з документами особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи він має надати особистий паспорт та документ, що засвідчує його повноваження, як законного представника.

 Діти з інвалідністю, які досягли 14 річного віку –забезпечуються кріслами колісними з електричним приводом (довідка ЛКК з оформленням відповідного висновку).

 

   Де можна замовити та отримати ТЗР

   Особа з інвалідністю, постраждалі антитерористичної операції, дітина з інвалідністю та діти віком до 18 років або їх законний представник після одержання направлення в органах праці та соціального захисту населення замовляє ТЗР:

- на підприємстві;
- в сервісному центрі;
- в місцевому органі праці та соціального захисту населення.

    ТЗР видають місцеві органи праці та соціального захисту населення або, за бажанням особи з інвалідністю, їх можна отримати безпосередньо на підприємстві чи в сервісному центрі. 

 Заміна та повернення ТЗР

  Заміна пошкоджених ТЗР проводиться в разі неможливості (недоцільності) проведення ремонту виробу.

  Після підтвердження неможливості (недоцільності) проведення ремонту пошкодженого виробу,особа з  інвалідністю забезпечується, за наявності, новим відповідним засобом або його аналогом.

  У разі отримання особи з інвалідністю,  дитини з інвалідністю, іншою особою або їх законними представниками неякісного ТЗР спеціаліст місцевого органу праці та соціального захисту населення чи сервісного центру складає акт про непридатність до експлуатації або неналежну якість відповідного засобу. Такий засіб повертається підприємству, яке здійснило його поставку, а особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю, інша особа видається інший засіб за рахунок підприємства.

   Засіб реабілітації, термін експлуатації якого ще не закінчився, повертається управлінню праці та соціального захисту населення у разі:

- смерті особи з  інвалідністю;
- якщо став не потрібний. 

 Основні види ТЗР:

-  протезно-ортопедичні вироби, в тому числі ортопедичне взуття (системи ортезів на хребет, системи ортезів на верхні та нижні кінцівки, системи протезів верхніх та нижніх кінцівок, протези молочної залози, ортопедичне взуття);
-  спеціальні засоби для самообслуговування та догляду (наколінники, налокітники, рукавиці, подушки протипролежневі, крісла-стільці туалетні, сидіння на унітаз, сидіння для ванни та душу, підставки для ванни);
-  засоби для пересування (крісла колісні кімнатні та дорожні, крісла колісні з електричним приводом);
-  допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому (палиці, милиці, ходунки);
-  меблі та оснащення (столи, столи-парти, стійки-парти, стінки шведські дитячі, поручні, матраци протипролежневі, ліжка);
-  спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією (магнітофони, диктофони, годинники, мобільні телефони для письмового спілкування).

   Особа з інвалідністю, постраждалі внаслідок антитерористичної операції та дітина з інвалідністю забезпечуються одним виробом на вибір таких видів:

-         допоміжні засоби для особистої гігєни; 
-         засоби для ходіння, керованими однією рукою,

-         меблі;

-         оснащенням.

    Особа з інвалідністю, постраждалі внаслідок антитерористичної операції, дітина з інвалідністю можуть бути забезпечені базовими моделями технічних засобів реабілітації (крім засобів для пересування) на мінімальний строк, передбачений переліком або моделями, що мають підвищену надійність чи розширені функції, на максимальний строк, передбачений переліком.

ДО УВАГИ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ ПО СЛУХУ ТА ЗОРУ

Особа з інвалідністю по слуху та дітина з інвалідністю по слуху забезпечуються мобільними телефонами на підставі висновку МСЕК або ЛКК про інвалідність по слуху.

Особа з інвалідністю по слуху та дітина з інвалідністю по слуху віком від 7 років забезпечуються мобільними телефонами для письмового спілкування.

Особа з інвалідністю І-ІІ групи по зору та дітина з інвалідністю по зору віком від 14 років забезпечуються годинниками (електронними – діти віком від 6 років), аудіоплеєрами. 

Особа з інвалідністю I групи по зору та дітина з інвалідністю по зору віком від 6 років забезпечуються палицями тактильними.

Підставою для забезпечення осіб з інвалідністю по зору та дітей з інвалідністю по зору засобами реабілітації, зазначеними у цьому пункті, є висновок відповідно МСЕК або ЛКК, що підтверджує інвалідність по зору.

 Диктофонами забезпечуються особи з інвалідністю 1 та 2 групи по зору з числа студентів та слухачів вищих навчальних закладів 1-4 рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів, юристів, журналістів, педагогів та інших спеціалістів, керівників та їх заступників, відповідно до висновку  МСЕК про інвалідність по зору.

 
 ТЕРМІНИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТЕХНІЧНИХ ЗАСОБІВ РЕАБІЛІТАЦІЇ

 - інвалідних візків - 2 роки або 4 роки
- ходунків - рамок - 4 роки або 6 років
- палиць - 2 роки або 5 років
- милиць - 3 роки або 5 років

  Після закінчення терміну експлуатації засобу реабілітації громадянину необхідно звернутися до управління для одержання нового засобу реабілітації.

ДО УВАГИ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ !

 З 01.10.2014 у місті діє послуга « С О Ц І А Л Ь Н Е  Т А К С І », відповідно до рішення Криворізької міської ради від 15.01.2014 № 17 «Про затвердження Порядку надання послуг «соціального таксі» окремим категоріям мешканців міста Кривого Рогу».

 Зазначена послуга поширюється на осіб з інвалідністю, які пересуваються за допомогою інвалідних колясок або хворих на злоякісні новоутворення з обмеженою здатністю до самостійного пересування, у виняткових випадках (2 раза на рік) -малорухомим громадянам (хворим на злоякісні новоутворення або особи похилого віку без установленої групи інвалідності з обмеженою здатністю до самостійного пересування)., та перебувають на обліку в районних управліннях праці та соціального захисту населення і не мають власного автотранспорту.

 Перевезення зазначеної категорії громадян здійснюється коштом міського бюджету з метою вирішення їх соціальних проблем.

 Послуги з перевезення надаються комунальною установою «Будинок милосердя «Затишок» щоденно з 8.30 до 17.00, крім суботи, неділі та святкових днів.

 Надання послуги здійснюється за телефонним зверненням громадянина або його законного представника до комунальної установи «Будинок милосердя «Затишок» за 2 доби до надання послуги на кожну поїздку окремо (тел. 38-32-12).

        Одній особі послуги  «соціального таксі» надаються не більше 4 раз на місяць.

          За необхідності особу з інвалідністю може супроводжувати одна особа.

 Управління праці та соціального захисту населення виконкомів районних у місті рад надають до комунальної установи списки осіб з  інвалідністю, які перебувають на обліку, не мають власного автотранспорту та нездатні до самостійного пересування.

 На кожного отримувача послуги комунальна установа формує справу, до якої долучаються: згода громадянина на обробку персональних даних, ксерокопії паспорта та довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності, акт наданих послуг.

 Безоплатно надаються послуги з перевезення до:

 -         лікувально-профілактичних закладів;

-         банківський установ, поштових відділень або нотаріальних контор;

-         управлінь соціального захисту населення;

-         протезно-ортопедичної майстерні;

-         житлово-комунальних організацій;

-         вокзалів;

-         соціально-культурних закладів;

-         відділень управління Пенсійного фонду України;

-         судових інстанцій, міграційної служби;

-         місць богослужіння (релігійних зібрань);

-         реабілітаційних та спортивно-оздоровчих закладів;

-         кладовищ.

 
            Відповідно до рішення Криворізької міської ради від 12.08.2015 № 317 «Про внесення змін до Порядку надання послуг «соціального таксі» окремим категоріям мешканців міста Кривого Рогу», послугами соціального таксі можуть користуватися також:

-          діти з інвалідністю, які пересуваються за допомогою інвалідних колясок, перебувають на обліку в районних управліннях праці та соціального захисту населення і батьки яких не мають власного автотранспорту;

 -          у виняткових випадках – малорухомі громадяни похилого віку без установленої групи інвалідності з обмеженою здатністю до самостійного пересування.

 

 

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ  ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ  СПЕЦАВТОТРАНСПОРТОМ

Облік та розподіл спецавтортранспорту здійснюється департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації. Підставою для забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями є висновок обласної медико-соціальної комісії про наявність у особи з інвалідністю медичних показань для забезпечення автомобілем.

На облік беруться і забезпечуються автомобілями особи з інвалідністю, які:

• не мають в особистому користуванні автомобіля, у т.ч. придбаного за власні кошти або отриманого через департамент соціального захисту або виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що перебував в експлуатації менш як 10 років;

• протягом 7 років перед взяттям на облік і за час перебування на обліку не отримували його як благодійну допомогу або протягом цього часу не реєстрували придбаний автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 5 років.

Для забезпечення автомобілями діти з інвалідністю беруться на облік після досягнення ними 5-ти річного віку.

Облік осіб з інвалідністю ведеться в розрізі таких категорій за окремою нумерацією:

1) першочергове забезпечення :

- особи з інвалідністю внаслідок війни, безпосередні учасники бойових дій;

- особи, які відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", належать до осіб, що мають особливі заслуги перед Батьківщиною;

2) позачергове забезпечення:

- особи з інвалідністю внаслідок війни(прирівняні); 
- особи з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин з числа колишніх малолітніх в'язнів концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання;
- особи з числа реабілітованих жертв політичних репресій, які мають інвалідність унаслідок репресій;
- особи з інвалідністю з ампутацією обох ніг;
- сім'ї з двома і більше особами з інвалідністю;
- особи з інвалідністю І,ІІ,ІІІ групи з числа: ліквідаторів аварії на ЧАЕС, ліквідаторів інших ядерних аварій та випробувань, учасників військових навчань із застосуванням ядерної зброї;
- особи з інвалідністю з куксами обох ніг та рук;

3) забезпечення у порядку загальної черги:
- діти з інвалідністю;
- особи з інвалідністю з дитинства;
- особи з інвалідністю загального захворювання;
- особи з числа військовослужбовців, складу УМВС, державної безпеки, які мають інвалідність унаслідок захворювання під час проходження служби у зазначених формуваннях;
- особи, інвалідність яких настала внаслідок нещасних випадків невиробничого характеру.

Безоплатно забезпечуються автомобілями з ручним керуванням за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем з ручним керуванням та відсутності протипоказань до керування ним:

- особи з інвалідністю внаслідок війни;
- особи з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин з числа колишніх малолітніх в'язнів концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання;
- особи з числа реабілітованих жертв політичних репресій, які мають  інвалідність унаслідок репресій;
- сім"ї з двома і більше особами з інвалідністю, за умови, що один з них має право на безоплатне забезпечення автомобілем;
- особи з інвалідністю І,ІІ,ІІІ групи з числа: ліквідаторів аварії на ЧАЕС, ліквідаторів інших ядерних аварій та випробувань, учасників військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

На пільгових умовах, з оплатою 7% їх вартості та передачею права керування члену сім"ї особи з інвалідністю забезпечуються:

- особи з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин з числа колишніх малолітніх в'язнів концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання;
- особи з числа реабілітованих жертв політичних репресій, які є особами з інвалідністю унаслідок репресій;
- сім"ї з двома і більше особами з інвалідністю, за умови, що один з них має право на забезпечення автомобілем на пільгових умовах, з оплатою 7%;
- особи з інвалідністю І, ІІ, ІІІ групи з числа: ліквідаторів аварії на ЧАЕС, ліквідаторів інших ядерних аварій та випробувань, учасників військових навчань із застосуванням ядерної зброї;
- особи з інвалідністю внаслідок війни І групи по зору або без обох рук; особи з інвалідністю з куксами обох ніг і рук.

 

На пільгових умовах, з оплатою 30% вартості автомобіля забезпечуються особи з інвалідністю з правом на забезпечення спецавтотранспортом у порядку загальної черги.

     Компенсація на бензин, ремонт та технічне обслуговування автомобілів виплачується всім особам з інвалідністю (законним представникам дітей з інвалідністю), які в установленому порядку забезпечені автомобілями, або мають право на забезпечення автомобілем, але не одержали його і користуються автомобілем, придбаним за власні кошти.

   Компенсація на транспортне обслуговування осіб з інвалідністю виплачується особам з інвалідністю, законним представникам дітей з інвалідністю, які перебувають на обліку для забезпечення автомобілями; мають право на забезпечення автомобілями, але у зв’язку з медичними протипоказаннями, або за власним бажанням відмовились від їх одержання і бажають отримувати грошову компенсацію.

Грошова компенсація розраховується після прийняття бюджету  на поточний рік:

  • на бензин, ремонт та технічне обслуговування автомобілів – 22% від середнього прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
  • на транспортне обслуговування інвалідів – 29% від середнього прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

 

До відома осіб з інвалідністю з ураженням опорно - рухового апарату – власників транспортних засобів

        Відповідно до чинного законодавства, особи з інвалідністю з ураженням опорно - рухового апарату (члени сімей осіб з інвалідністю, законні представники осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю), які є власниками автомобілів, або користуються ними за довіреністю і не мають власних гаражів, мають право на безоплатне зберігання транспортних засобів на автостоянках міста.

          Для отримання права на користування місцями для безоплатного зберігання транспортних засобів до органів соціального захисту населення подаються наступні документи (в оригіналі та з копіями):

- заява із зазначенням місця розташування автостоянки;
- паспорт особи з інвалідністю, члена його сім’ї або законного представника;
- довідка МСЕК про інвалідність у зв’язку з ураженням опорно - рухового апарату;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
- посвідчення на право керування транспортним засобом;
- довіреність на керування транспортним засобом (за наявності) ;
- свідоцтво про шлюб, народження, усиновлення, документи про опіку або піклування, рішення суду та інші документи, що підтверджують взаємні права та обов’язки (для членів сімей та законних представників осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю).